2 Günlük Roma Tavsiyelerim

Öğrenci olarak İtalya tatili3 dk


2
4 Yorum, 4 Paylaşım, 2 Beğeni

İtalya’da 5 gün kaldım sırası ile Roma-Pisa-Floransa-Venedik – Milano şehirlerini görme fırsatım oldu. 2 günümü Roma’da geçirdim ve bu yazımda sizlerle Roma tavsiyeleri paylaşacağım. İlk olarak, Roma şehrinden ufak bilgiler vererek yazıya başlamak istiyorum.

Roma Tavsiyeleri : Roma’ya nasıl gidilir?

Roma tavsiyeleri tabiki de İtalya’ya en ekonomik yoldan nasıl gidileceği ile başlar. Kasım ayı başında İtalya biletimi aldım ve herkesin bildiği üzere RyanAir-WizzAir Avrupada en ucuz havayollarından yaklaşık 11-12 € tek yön uçak biletine verdim. 1 ay öncesinden kendimce kafamda rota oluşturdum. Ryan Air ve WizzAir uçuş yaptığı havalimanları genellikle şehir merkezlerine uzak oluyor. Roma şehir merkezi ile arası 45 dakika otobüs yolculuğu sürüyor. Havalimanında şehir merkezi bileti almak için makineler karşınıza çıkıyor. İlk indiğiniz zaman ordan alabilirsiniz ya da ofisleri oluyor havalimanı içerisinde ordan da alabilirsiniz ve fiyatı 5-6 euro civarında oluyor. 

 

Roma Tavsiyeleri :Kolezyum’a gidiş

İlk olarak otobüsten indikten sonra 5 dakika mesafede daha önceden booking.com‘dan ayarladığım otele geçtim. İlk olarak eşyalarımı bırakıp en büyük hayalim olan Collesium’u (Kolezyum) görmeye gittim ve oraya gittiğimde ilk dikkatimi çeken Afrikalı satıcıların birşeyler satmaya çalışması oldu. Selfie stick, bileklik, saat gibi şeyler satmaya çalışıyorlar. Öncelikle bileklikleri size hediye gibi vermek istiyorlar ve daha sonra sizden parasını istiyorlar. Gelmeden önce hırsızlar ve satıcılar konusunda tehlikeli olabileceğini ve dikkatli olmam gerektiğini söylediler, ancak hiç öyle söylendiği gibi olmadı. İstemiyorum dediğin zaman veya konuşmadığın zaman sizin yanınızdan gidiyorlar. Collesium’a girmek için gittiğimde ise çok fazla sıra yoktu. İçeriye girerken 2 farklı sıra vardı. İlk sıra biletini online olarak alan kişiler beklemeden geçiyordu, diğer sıra ise biletini içeride bulunan ofislerden temin edebiliyorsunuz. Normal giriş fiyatı 16-18€ civarında ama Avrupa öğrenci kartınız varsa 2€ ücret karşılığı içeriye girebiliyorsunuz. 

Roma’da 2 gün kaldım ancak ben gezmek istediğim yerleri gezdim. Roma’da ilk olarak hayalim olan Kolezyum ile başladım ardından hemen yanında Roma Formunu gezdim. Roma formu eski Roma halkının yaşadığı bölge olarak biliniyor ve günümüze kadar çok güzel bir şekilde korunmuş. Ardından ise Roma Formunu bitirdikten sonra hemen karşınızda Vittorio Emanuele Abidesi sol tarafınızda kalıyor ve gerçekten görülmesi gereken yerlerden. Ardından ise çok ünlü olan Panteon yapısını görmeye gittim ve gerçekten mimarisi ile ve hikayesi ile insanı şaşkına çeviriyor. Akşam olunca ise ünlü Aşk Çeşmesi ve İspanyol merdivenlerini görmeye gittim. Aşk çeşmesi çevresinde oturmak için yerler yapılmış bir şekilde oturup izleyebiliyorsunuz ancak havuz yanına gidince oturmanızı önlemek için görevliler geziyor. İspanyol merdivenlerinde ise merdivenlere oturmak yasak, oturduğunuzu gördükleri zaman size düdük çalıyorlar ve kalkmanızı işaret ediyorlar.

 

 

Veee belki de herkesin en çok beklediği İtalya’da ne yemeliii ??

Roma tavsiyelerinde sırada tabi ki de pizza, Makarna, Bruschetta, Tiramisu ve daha bir çoğu var 🙂

İtalya belki de gittiğim en ülkeler arasında en ucuz ülke olabilir. Büyük bir pizza 5-6 euro yani Türk lirası için 30-35 Tl. Türkiye de normal bir pizzacıya gittiğimizde daha fazla ücret veriyoruz. Restaurantlar da Bruschetta + Pizza & Makarna + Tiramisu + Normal alkol menüsü oluyor ve bu menü olarak satılıp pizza veya makarna olarak seçebiliyorsunuz ve toplam olarak 13-14€ bir ücreti oluyor bence çok ucuz çünkü neredeyse tatmanız gereken bütün lezzetleri burda tatmış olabiliyorsunuz. Aşağıdaki resim Bruschetta 🙂

Normal pizzacıya giderseniz eğer 5-9€ arasında sadece bir pizza fiyatı olmuş oluyor. Bruschetta fiyatları ise 3-8€ arası tiramisu fiyatı ise 4-6€ arası. Restaurantlar da olan menüler çok daha uyguna gelmiş oluyor. Normal günlük olarak da marketlerden kruvasan ve meyve suyu alıp günü kahvaltı ve öğle yemeğini 2-3€ gibi bir fiyata almış olursunuz almış olursunuz. Pizza Margarita’nın resmini aşağıya yüklüyorum.

Wanderlust Okurları, umarım ilk deneyimim olan Roma tavsiyeleri yazımı beğenmişsinizdir. Daha fazla Roma seyahati yazıları için tıklayabilirsiniz. Zamanla daha iyileri gelecektir. İtalya hikayemi ise yavaş yavaş yazacağım :)))


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2
4 Yorum, 4 Paylaşım, 2 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
4
Beğendim
İlginç İlginç
0
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
Alper Ruzkares

Turist Rehberi. 13 Ülke gezdim ve daha fazlasını istiyorum :)) Gittiğim ülkeye bir daha gitmeeem ahaha :D

Gittiğim ülke de tarihi yerler ve oranın yemekleri + içeçeklerini tatmazsam eğer gitmiş sayılmıyorum :)

 

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF