Dünya’nın İlk Saç Müzesi ve İlginç Aşk Hikayesi

3 dk


1
1 Yorum, 7 Paylaşım, 1 Beğeni

Kapadokya’nın o eşsizliği sadece peribacaları ve güneşle dans eden vadilerinden oluşmuyormuş dedirten bir yazı olacak gibi geliyor bana. Bazen o soluduğunuz efsunlu hava içine aşk karışan her şeyi size koklatabiliyor. Bir çoğunuza göre Kapadokya kilim, çömlek, balonlar ve peribacalarından oluşmakta, kiminize görede uzaklara daldıran bir anıdan. Kapadokya’da bir yeraltı şehrinin ve ya bir mabedin efsanesini duymuşsunuzdur illaki. Ama ele değen bir tutam saçla başlayıp, koca bir müzeye dönüşen Avanos Saç Müzesi’nin hikayesini duymadıysanız çok şaşıracaksınız.

Dünyanın en ilginç 15 müzesi listesinde 6. sırada yer alan Avanos Saç Müzesi 1979 yılında çömlek ustası Galip Körükçü tarafından açılmış. İçerisinde 16 bini aşkın kadın saçı bulunan müze 1998 yılında Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış. Siz de buranın hikayesini çok merak ettiniz değil mi? O zaman hazırsanız büyük bir furya ya dönüşen bu aşk hikayesi başlıyor..

14

Hikaye’ye başlamadan önce Müze hakkında bazı kısa bilgiler vereyim;

  1. Müze giriş ücreti 3 TL ‘dir.
  2. Saç müzesinde fotoğraf çekilmesi , insanların özel bilgilerinin korunması sebebiyle yasaktır.
  3. Chez Galip genellikle asıl çanak çömlek atolyesi olarak bilinen Chez Galip Çömlek Atolyesinde bulunuyor. Öncelikle orayı ziyaret etmenizi , kendisi ile görüşmenizi ve sonra Avanos Saç Müzesini ziyaret etmenizi öneririz.

Her şeyi başlatan kavuşulamayan bir aşkın hikayesi aslında. 1979 yılında Avanoslu çömlek ustası Galip Körükçü’nün atölyesine Fransız bir turist kadın gelir. Bu tesadüf zamanla duygusal bir yakınlaşmaya dönüşür ve 3 ay sonra ülkesine dönmek zorunda kalan Fransız kadın yokluğunda onu hatırlatacak bir anı bırakmak ister çömlek ustasına. Bu anı müzenin temellerini atacak olan bir tutam saçtır. Çömlek ustası bu saçı atölyesinin duvarına asar ve gel zaman git zaman bu duvar hikayeyi duyarak burkulan kadınların saçlarıyla dolar taşar. Fransız meçhul sevgilinin adı bilinmese de, yıllar sonra tekrar geldiği atölyede gördükleriyle büyük bir şaşkınlığa uğrar. Kendi saçının nerede olduğunu arasa da bir türlü bulamaz. Artık dünyaca bilinen ve Avanos denilince akla gelen Saç Müzesi’nin ilk eseri olan Fransız kadının saçları, bir söylenceye göre sadece çömlek ustasının bildiği özel bir yerde.

Peki kim bu Galip Körükçü?

Avanos’da ”Chez Galip” olarak bilinen Galip Körükçü sadece bir çömlek sanatçısı değil, aynı zamanda saç müzesini yaratan ve dünyaca bilinen bir fenomen. Zanaatını 5 kuşak boyunca yani 270 yıl boyunca yaşatmaya devam eden bir ailenin ferdi. Aynı zamanda Kapadokya’nın en eski Çömlek Atölyesine sahip olan Chez Galip, Geleneksel Türk el sanatlarının sadece Türkiye’de değil, dünyada da yer bulması için birçok ulusal fuarda tanıtım misyonunu üstlenmiş. El emeği göz nuru eserleri Fransa’nın Paris şehrinde bulunan Musee de l-homme tarafından bile takdir edilmiş.

Eğer bir gün atölyesine uğramak isterseniz elma çayı ve şarapla karşılıyor sizi ve öğrencileriyle çarkının başına geçip başka bir dünyaya ışınlıyor adeta..

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Yorum, 7 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlginç İlginç
1
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF