BAKIN UKRAYNA’DA NASIL DOLANDIRILDIM!

3 dk


4
8 Yorum, 5 Paylaşım, 4 Beğeni

Merhaba arkadaşlar bugün başımızdan geçen kötü bi olayı paylaşmak istiyorum sizlerle hem böylelikle belki de olası bir dolandırıcılığı engellemiş oluruz.

Ukrayna’da Hırsızlık

Ekim 2019 ayında 10 günlük bi Ukrayna tatili planladık yakın arkadaşımla ve 6 Ekim’de Kiev’e indik. Çok soğuk bir hava karşıladı bizi. Birkaç pazarlığın ardından bi taksi ayarladık ve kendimizi Khreschaytk’e attık. Tuttuğumuz ev bu bölgeye gayet yakın bi yerdeydi. Evi AirBnb’den tutmuştuk ve oradan konuma bakarak evi aramaya başladık. Sadece arkadaşımda internet vardı ve onunda şarjı %2 idi. Yani bi an önce evi bulmamız gerekiyordu.

Sırtımızda çantalarla yürümeye koyulduk ve baktığımız konuma göre doğru sokaktaydık geriye bir tek apartmanı bulmak kalıyordu. Bu arada şarjımız yüzde 1’e indi. Aradığımız apartman numarası 13 ancak binada 13 E yazıyordu o yüzden emin olamadık ve ayrıca apartman kapısı şifreliydi o yüzden orası olmadığını düşündük ve ilerledik. Bu arada şarjımız bitti, evi bulmaktan başka çaremiz kalmadı. Sabah 9.30 sularıydı ve sokakta tek bir insan bile yoktu bizden başka.

Daha sonra sokakta yürürken yanımızdan hızla orta yaşlarda bi adam geçti ve bi anda OOHH! Diyerek yere eğildi. Yere baktığım anda bi tomar para gördüm. Adam parayı yerden aldığı gibi bize döndü ve sizde gördünüz bu parayı o yüzden size de pay vereyim dedi İngilizce olarak. İlk başta yabancı olduğumuz her halden belli diye direk İngilizce konuştu sanmıştım halbuki bizi uzun süredir takip ettiğini sonradan anladık. Biz ne olduğunu anlamamış bi şekilde yok falan derken 50’li yaşlarda yaşlı bi adam geldi telaşla. O da İngilizce konuşarak: ‘’Paramı düşürdüm gördünüz mü?’’ dedi. Parayı bulan adam direkt hayır diye çıkıştı. Bizde arkadaşımla ne olup bittiğine bi türlü anlam veremedik. Açıkçası söylersek daha sonra başımıza bela almatan da korktuk biraz. Söylemesek içimiz elvermeyecek. Bi süre ne olup bittiğini anlamaya çalıştık. Daha sonra SÖZDE parasını düşüren adam, yerden parayı alan adama parayı onun alıp almadığını sordu ve adam ani hareketle ben almadım al cüzdanıma bak dedi. (Parayı iç cebine koymuştu). Ben içten içe şüphelenmeye başladım tabi bu arada. Çünkü senaryo artık inandırıcılığını kaybetmeye başladı ve aynı zamanda karşınızda 2 Ukraynalı insan var ve kendi aralarında bile İngilizce konuşuyor.

Neyse daha sonra parasını düşüren adam bize yöneldi o zaman siz aldınız gösterin cüzdanları dedi. Arkadaşım bi an boş bulunup cüzdanını gösterdi. İçinde yaklaşık 500 Dolar vardı. Adam içine bakmaya yeltendi derken arkadaşım çekti cüzdanını. Sonra bana yöneldi. Ben göstermek istemedim tabii. Şansımıza sokaktan hala 1 insan dahi geçmiyor. Ama göstermezsem ben almışım gibi olacak. Mecbur gösterdim. Yurt dışına çıkınca parayı bölmenin faydasını bir kez daha gördüm bu olayda. Ben cebimdeki cüzdanda sadece az önce bozdurduğum 400 Grivna(20 dolar) ile dolaşıyordum. Adam cüzdanıma dokunmaya çalıştı ancak ben çektim cüzdanı. Daha sonra adam nasıl olduysa elini diğer adamın iç cebine doğru attı elini ve parayı buldu. Parayı yerden alan adam kaçmaya başladı. Parasını bulan adamda ‘’Bu sizin arkadaşınızdı demi yazıklar olsun size’’ dedi ve o adamın peşinden gitmeye başladı koşar adım. Biz olayın saçmalığıyla tam ters istikamete yürürken ben arkadaşıma ‘’ Kanka ben bu olaydan çok şüphelendim her şeyin tam mı?’’ dedim. Arkadaşım her yerini kontrol ettikten sonra cüzdanına baktı ve eveett maalesef 200 Doları çalınmıştı. Peşlerinden gittik ama tabiiki yoklardı ortalıkta. Elimiz kolumuz bağlı bi şekilde ve daha geleli henüz 1 saat anca olmuşken böyle talihsiz bi olay gerçekleşti. Umarım bu anlattığım hikaye sizin içinde faydalı olur ve başınıza hiç böyle şeyler gelmez..

Siz daha önce seyahatte hiç dolandırıldınız mı? Yorumlardan yanıtlarınızı bekliyor olacağım. Dikkatli olun 🙂

Daha fazla Kiev seyahati yazısı için tıklayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4
8 Yorum, 5 Paylaşım, 4 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
0
Beğendim
İlginç İlginç
0
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
4
Üzüldüm
Mertcan Aydın

Ben Mertcan Aydın. 23 yaşında üniversite son sınıf öğrencisiyim. İmkan buldukça ucuz uçak bileti kovalayıp yurt dışına çıkmaya çalışıyorum ve deneyimlerimi fırsat buldukça buradan paylaşmaya çalışacağım.

8 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Çok geçmiş olsun. 🙁 Biz de Barcelona metrosu kalabalığında merdivenlerden çıkarken biri arkadaşımın cebindeki cüzdanı almaya çalışmıştı. Fark ettiğimizde hızlıca uzaklaşmaktık. Özellikle yurt dışı seyahatlerinde parayı bölüp çantanın farklı yerlerine koymakta yarar var.

  2. Geçmiş olsun, Emre’de youtube kanalında Avrupa’daki dolandırıcılık şekillerinden bir videosunda da bahsetmişti. Çok dikkatli olmak lazım.

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF