Karadenizde Görmeniz Gereken 5 Muhteşem Yayla!

3 dk


1
1 Yorum, 6 Paylaşım, 1 Beğeni

Hey gidi Karadeniz diye bağırarak giresim geldi yazıya. Ülkemiz’de cennetin fragmanı niteliğinde görseller sunan doğasıyla, iç gıdıklayıcı manzaralarıyla ve huzuru dibine kadar hissedeceğiniz güzellikleriyle sizleri başka bir dünyaya götüreceğiz. Bir çoğunuzun sosyal medya platformlarında paylaşılan fotoğraflardan gördüğünüz, iç geçirerek baktığınız Karadeniz’de görmeniz gereken 5 muhteşem yaylayı sizler için derledik bu yazımızda.

 

1. Pokut Yaylası
Pokut Yaylası, Rize

Rize’nin Çamlıhemşin beldesine bağlı olan Pokut Yaylasını bilmeyeniniz yoktur herhalde. Bulutların üstünde 2.300 rakımda bulunan bir bulut denizi manzarasına sahip adeta. Bakirliği ve salt güzelliği ilke bu yazımda 1. sırada yer almasaydı olmazdı. Burada olmak.. Daha doğrusu gökyüzünde olmak yaratıcının bahşettiği büyük bir hediye olsa gerek. Pokut Yaylasına ulaşmak için önce baya bir zorluk çekmeniz gerekiyor, bu güzellik size hemen kendini göstermiyor maalesef. 50’yi geçtik viraj ve dik dağ yolundan arabanızla geçerek ulaşabilirsiniz ancak, tabi aracınızın altının biraz yüksek olması gerekiyor. Eğer ben kendimi yormak istemiyorum diyorsanızda, Çamlıhemşin’den Pokut Yaylasına turlar düzenlenmekte, bu seçeneğide kullanabilirsiniz.

2. Gito Yaylası
Gito Yaylası, Çamlıhemşin

Yine Çamlıhemşine bağlı olan sizi sonsuzluğa götürecek bir yaylası. Gito yaylasını meşhur salıncak fotoğraflarından biliyorsunuzdur illaki. Huzurun, derinin altında dolaşmasını hissebiliyor insan buradayken. Tabiat ananın bizlere bahşettiği bir cennet mi desem ne desem bilemiyorum inanın. Gito Yaylası sislerin deniz olduğu, denizden uzanan Kaçkar dağlarının yıldızlarla buluştuğu güzel bir cennet. Ben tarif edemiyorum artık. Karadenize gelipte buraya uğramayanı döverim. Kamp yapmak ve ateş yakmak için alan mevcut. Yaylayı arkanıza alın, hafif sağ üst köşesindeki tepeye tırmanıp, kesinlikle gün batımını izleyin. İnekleri sevin ama çantalarınızdan uzak tutun gibi bir çok tavsiye verebilirim. Ama bence siz gidin kendiniz keşfedin..

3. Ayabastı Perşembe Yaylası
Perşembe Yaylası, Ordu

Ordu’da bulunan ve bunca yıldır çok fazla kişi tarafından bilinmeyen Ayabastı Perşembe Yaylası son zamanlarda ülkemizde yeni keşfedilmiş en güzel yaylalardan ve doğa harikasından bir tanesi. Saklı bir cennet olan Perşembe Yaylasına ben daha gitmedim ama çok fazla gezgin arkadaşım tarafından taciz edildim bu konuda ve bahar rotama ekledim zaten eklenmeyecek gibi de değil baksanıza.. Cümlelere sığmayacak güzellikte bir doğaya sahip adeta. Ordu’nun Aybastı ilçesine 17 kilometre uzaklıkta, 1.500 rakımda bulunan bu cenneti görülmesi gereken yaylalar listenizin en başına almalısınız.

 

4. Badara Yaylası
Badara Yaylası, Çamlıhemşin

Bulutlara komşu bir yaylamız daha karşınızda. Listemizde 2. sırada yer alan Gito yaylasına komşu yaylamız Badara Yaylası. Yaylanın içerisinde sadece 10 tane hane bulunmakta. Butik bir yaylada diyebilir burası için. Ortasında küçük bir su birikintisi bulunmakta. Görsel olarak aşırı huzurlu olan Badara yaylası, Gito’ya gittiğinizde uğramazsanız pişman olacağınız bir yer. Ben gittiğimde bir tane ev açıktı sadece, yayladaki insanlar evlerini misafirlere açıyor ve cüzi miktarlara yemek vs yapıyorlar. Konaklama seçeneği yoktu maalesef.

 

5. Huser Yaylası
Huser Yaylası, Çamlıhemşin

Huser Yaylasına belki de 10 kere gitmişimdir ve her gittiğimde farklı bir hissiyata bürünüyorum. Eşsiz güzellikte gün batımı ve sunduğu görselle, dillere destan bir manzara daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum. Has Rize çayınızı yudumlarken güneşin size gülerek battığı ve bulutların önünüzde deniz olduğu bir yer. Bu yaylamızda Rize’nin Çamlıhemşin beldesine bağlı. Araçla kolay bir şekilde çıkılabiliyor. Yaylanın kenarında bir tane salıncak ve kendinizi sonsuzluğa doğru salabilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

 

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Yorum, 6 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
İlginç İlginç
0
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF