Kars’da Yaşayan Çocuklar İçin Palyaço Olduk

Yaşamak güzel şey be kardeşim.2 dk


3
4 Yorum, 6 Paylaşım, 3 Beğeni

Merhaba Wanderlust Türkiye;

Seyahati niçin yaparsınız? farklı mimarileri olan yapıları ziyaret etmek için mi? yemek yemek için? ya da… farklı kültürler tanımak? bu beklentilerin olması gayet doğal. Yalnız bazı anlar oluyor ki; tarif etmesi güç, sözün bittiği deneyimler yaşayabiliyorsunuz.

Yazımızın başlığına gelmeden önce Kars şehri hakkında biraz bilgi vermekte faydalı olacağını düşünüyoruz. Türkiye’de (yanılmıyorsak) güneşin doğduğu ilk şehir olan Kars’a Doğu Ekspresi’yle gittik. Ankara’dan Kars’a, toplam 24 saat süren (biz 28 saatte gittik çünkü tren dört defa bozuldu) yolculuğa artık bilet bulmakta kolaylaşmış. Yataklı vagonu bize pahalı gelse de, normal yolcu bileti 47,5tl olması, mevcut Türkiye şartlarında anlaşılabilir olduğunu düşünüyoruz.

Nefis Rus mimarisinden, birbirinden farklı konsepti olan cafeleriyle oldukça güzel vakit harcadık Kars’da.

Eğer olur da gitme fırsatını bulursanız, Ani Harabeleri olmazsa olmazınız olsun. Kars ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler, youtube kanalımızda Kars videomuzu izleyebilir.

Gelelim bir seyyahın yaşayabileceğiz en güzel deneyimlerden birisi olduğu düşündüğümüz olaya.

Kars’da yaşayan bir dostumuz, Taner adında hayatını, BİR OYUNCAK DA SEN VER kampanyasıyla Kars’ın köy de yaşayan çocuklara oyuncak dağıtmaya adayan birisinden bahsetti. İlgimizi çekti ve Instagram’dan ulaşıp tanışmak istedik. Aradan bir kaç saat sonra kendisine ulaştık ve daha sohbetimizin ikinci dakikasında “çocuklar palyaço olup, benimle yarın Kağızman’ın bir köyüne gelir misiniz?” dedi ve devam etti “oradaki çocuklar hayatı boyunca hiç palyaço görmediler ve merak ediyorlar” deyince hemen kolları sıvadık. Zeliha’nın animatörlük geçmişi bu konuda elimizi güçlendirdi ama heyecanımızın tavana vurmasına da neden oldu. Kabul ettik ve yarın buluşup gitmek için sözleştik.

Ertesi sabah Taner abi bizi bulunduğumuz yerden aldı ve yola koyulduk. Samimi, güleç, öz güvenli ve dobra dobra her şeyi olgunlukla konuşabilecek izlenimini almamız çok geç olmadı.Niçin böyle bir şey yaptığını sorduğumuz da; Edirne’den Kars’a otostopla gelip, köyde yaşamını ikamet ettiren çocuklara karşılığı olmaksızın okul malzemesi getiren bir seyyahla tanıştığını ve onun hayatını değiştirdiğinden bahsetti.

Muhtemelen şu an tüyleriniz diken diken oldu…

Bir de hikayeyi dinlerken bizim halimizi düşünün. Etkileşim dünyasında yaşıyoruz ve dolayısıyla hayatımız bir önceki seneye göre 180 derece değişebiliyor. Eskiden yakınlarımız “sen var ya çok değiştin” dediğinde bunu kötüye yorar, alınırdık. Şimdiyse değişmeyen insanlara yerinde çakılı kalmış gibi düşünüyor, belki de hayıflanıyoruz toplum olarak.

Taner abi arabanın bagajını ağzına kadar oyuncakla doldurmuştu. Zeliha palyaço kıyafetini giydi ve makyajını yaptı.

Okulun önüne yaklaştığımızda tüm öğrencilerin bahçe de heyecanla palyaçoyu beklerken gördük. Manzara inanılmazdı. Onlarca çocuğun gözlerinde o salt mutluluğa tanık olmanın tarifi mümkün değil dostlar. Zeliha arabandan çıktı ve hepsi birden ona sarıldı. Taner abi aracın bagajını açtığında, çocukların hemen hepsi ilk defa oyuncak görmenin heyecanı ve mutluluğuna tanık olunca, gözyaşlarımızı tutamadık. Bunu sizle paylaşırken de benzer durumdayız. Devamını isterseniz yazımızın altıma videonun linkini bırakacağız.
Seyahatimizin belki en mutlu, en duygulu günüydü. İstemsizce aklımıza Nazım Hikmet’in şu sözleri geldi ve birbirimize bakarak YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM dedik.

Çocuklar Gülerse Dünya Güler

Videonun linki

Ayrıca Kars deneyimlerimizin olduğu videoyu da izlemenizi tavsiye ederiz. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3
4 Yorum, 6 Paylaşım, 3 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
2
Beğendim
İlginç İlginç
0
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
2
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm
dunyadanbildiriyoruzz

Merhaba dostlar. Eşimle beraber çok düşük bütçelerle önce Türkiye, sonra Dünya turu için yollardayız. Bir hayalimiz var. Dünya da var olan tüm ülkelerde en az bir ay yaşamak istiyoruz. Bunu yaparken deneyimlerimizi sosyal medya platformlarında en salt haliyle paylaşmaktan ödün vermiyoruz. Dünyayı gezme hayalini Christopher Mccandless'ın hayatından, nasıl yapacağımız konusundaki fikri ise; sevgili Emre Durmuş'dan ilham alarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. O iki insana çok şey borçluyuz. C. Mccandless maalesef hayatta olmadığını için yaşamını ve ne yapmak istediğini anlamaya çalışmakla borcumuzu ödemeye çalıştık. Şimdi de Emre Durmuş'un hazırladığı bu platformda, güzel bloglar yazarak, onun inandığı değerler gibi toplumumuza faydalı olmaya çalışacağız.

Not: Daha önce hiç blog yazmadık ve çok az blog okuduk. Dolayısıyla yazılarımız tamamen bize has üslup ve yalınlıkta olacaktır.

Sevgiler.

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF