Keşfetmenin Hazzını Sonuna Kadar Yaşayacağınız 10 Yer!

5 dk


5
2 Yorum, 8 Paylaşım, 5 Beğeni

Keşfetme arzusu, gezmek bu hastalık vücudunuza bir kere bulaştığı zaman arınmanız oldukça zor. Durmayan ayaklar, sürekli bir yerlere gitme arzu, en küçük zamanları bile değerlendirme isteği bu hastalığın belirtilerinden. Hatta eğer bunlardan bir tanesini kendinizde görüyorsanız geçmiş olsun. Dünyanın en güzel hastalığına yakalanmışsınız. Hazır sizi bu hastalıkla yakalamışken keşfetmeye doyamayacağınız 10 muhteşem yeri sizler için derleyeyim dedim. İşte o 10 enfes adres.

1- Venedik


Venedik, İtalya

İtalya’nın masalsı şehri olan Venedik bu başlığa yakışır bir şekilde listeminizin en başında yer alıyor. Dünyanın en ilginç şehirleri arasında yer alan Venedik, tarih boyunca bir çok kez şekil değiştirsede o cezbedici, romantik havasından hiç ödün vermeden günümüze kadar gelmiş. Lagün üzerine kurulu mistik mimari yapısı, masalsı sokakları ve samimi şarap barları ile keşfetmenin hazzını doruklarda yaşayacağınız bir şehir.

2. Marakeş


Marakeş, Fas

Atlas Dağlarının mucizevi şehri Marakeş, Fas’ın göz bebeği şehirlerinden bir tanesi. Kızıllığı ile dünyada ki renklere okuyan ve başka rengi kabul etmeyen, zamansız insanların yaşadığı şehir. Sahra Çölü gibi devasa bir sonsuzluğu içerisinde barındıran Marakeş, salaş yapısı, cezbedici sokakları ve yaşam kültürüyle sizleri dünyadan başka bir gezegene götürecek seyahat destinasyonları arasında. UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan ilk meydan Jemaa El Fnaa‘a ev sahipliğide yapan Marakeş, kızıl şevhetliğiyle keşfetmenin hazzına doyamacağınız yerler arasında

3. Varanasi

Varanasi, Hindistan

Fotoğraf size çok karmaşık gelmiş olabilir zaten burasıda karmaşıklar ülkesi Hindistan’ın Varanasi şehri. Kutsal şehir olarak adlandırılan Varanasi, hayatınızda içsel bir yolculuk yapmak istiyorsanız tam yeri. Ganj nehri üzerine kurulu şehrin sokaklarında adımlarken hiç bir saniyesini unutmayacağınız anlara şahit olacaksınız. Hinduizm’in temel inanç kaynaklarını keşfedebileceğiniz sayısız tapınakları ve ibadet yapan insanları gözlemlemek sizi etkileyebilir.Dünya’da yankı uyandıran ve herkes tarafından bilinen ölü yakma törenleri, gün doğumları, ilginç yemekleri, renkli sokakları ve insanlarıyla Varanasi, keşfetmenin hazzına doyamayacağınız yerler arasında.

4. Kyoto


Kyoto, Japonya

Yüzyıllar önce Japonya’nın başkenti olan Kyoto, Japon inanç ve yerel yaşam kültürünü içten yaşayabileceğiniz nadir şehirlerden bir tanesi. Çay seromonileri, sakura ağaçlarının arasında tatlı Japon evlerine hayranlıkla bakarak yürüyeceğiniz sokakları, sokaklarda yürüyen kimonolu kadınlar ve erkekler sadece sizi hayran bırakacak şeylerden bir kaçı. Derin hikayelere sahip Fushimi Inari tapınağı ve azmin sembolü olan Bamboo Forest, Kyoto’nun görülmesi gereken benzersiz yerlerinden. Aşırı huzurlu bir yapıyada sahip olan Kyoto keşfetmenin hazzına doyamayacağınız benzersiz bir şehir.

5. Bagan


Bagan, Myanmar

Dünyada en güzel gün doğumunun yaşandığı Bagan Antik Şehri, Myanmar ülkesinin en gözde şehri. Aslında Myanmar genel olarak son zamanlarda gözde ülkeler arasında. Kapılarını dış dünyaya daha yeni açan Myanmar keşfedilmemiş bir çok yanıyla gizemli bir ülke. Sayısız, devasa ve ilginç mimarilere ev sahipliği yapan Bagan ise güneşin aziz oğlu olarak anılmakta. 2000 tane Pagodas’a (fotoğrafta gördüğünüz yapılar) ev sahipliği yapan Bagan keşfetmenin hazzına doyamayacağınız benzersiz şehirler arasında.

6. Lizbon


Lizbon, Portekiz

Listemizin 6. sırasında bağımlılık yapacak bir şehir olan Portekiz’in başkenti Lizbon yer almakta. Ben buraya fresh şehir diyorum bunu dememin sebebi Avrupa’nın en çok güneş alan şehri. Ehh bir de sokaklarında yürürken hissedeceğiniz o huzuru ve gözlerinizi alamayacağınız yapılarıyla cezbediciliği işin içerisine giriyor. Güneş, deniz ve mimariyi bir arada yaşayacağınız büyüleyici bir atmosfere sahip. Lizbon’un tarihi Roma’dan da önceye M.Ö. 1200’lere Fenikeliler’e kadar dayanıyor. Lizbon fresh bir keşfetme hazzı yaşamak isteyenler için biçilmiş kaftan.

7. Cusco – Machu Picchu


Machu Picchu. Peru

Gezginlerin mekkesi olarak bilinen ihtişamlı tarihi ve inkaların toprakları olan Machu Picchu, Güney Amerikada bulunan Peru ülkesinde yer almakta.. 15. yy’da And Dağlarında Inka imparatoru tarafında inşa ettirilen bu yapılar günümüzde ulaşılması en zor seyahat noktalarından bir tanesi. Machu Picchu’yu ulaşılmaz kılan ise bulutların üzerinde 2340 metre yükseklikte ve ulaşmak için 3.000 basamağın bulunması. İspanyol işgalinden sonra bir yüzyıl kadar yalnızlığa terk edilen Machu Picchu, 1911’de Amerikalı bir tarihçi kaşif tarafından tekrardan keşfedilerek tekrardan gün yüzüne çıkartılıyor. Bugün ki ihtişamıyla keşfetmeye doyamayacağınız yerler arasında yerini almakta.

8. Zanzibar

Zanzibar, Doğu Tanzanya

Eşsiz sahilleri ve salaş yaşamıyla, üryan bir doğanın tabiri eşittir Zanzibar Adası. Doğayı ve insan yaşamını salt sevenleri buraya alalım. Afrika kıtasının doğusunda Tanzanya’ya bağlı özerk bir bölge olan Zanzibar adası, dillere destan olacak güzelliği ile ölmeden önce görülmesi gereken bir yer kesinlikle. Ada hakkında ilginç bir bilgi vermek gerekirse de kurucularının İranlılar’dan geliyor olması. Başkenti Stone Town olan bu büyük adada yerel insanlar hayatlarını turizm ve baharatçılıkla kazanıyorlar. Keşfedilmeye değer, keşfetmenin hazzınada doyamayacağınız bir ada.

9. Bangkok


Bangkok, Tayland

3.000’e yakın ihtişamlı tapınaklarıyla ve benzersiz yaşam şekliyle Asya’nın incisi Bangkok için Tayland’ın gözbebeği diyebiliriz. Eğer hem kültürel aktivite, hem sınırsız gece hayatı, hem samimiyet ve doğallığı bir arada istiyorsanız Bangkok sizin için biçilmiş kaftan bir şehir. Hemen hemen her seyahat severin beklentisini über seviyede karşılayacak bir şehir. Meşhur Tayland yemeklerinin de tadına doyamayacağınız Bangkok’da Padhai en ünlü ve lezzetli yemeği. Rengarenk tapınakları, ihtişamlı gün batımları ve masalsı sokaklarıyla keşfetmenin hazzına doyamayacağınız bir yer.

10. Cartagena


Cartegena, Kolombiya

Doğanın ve tarihin harmanlandığı şehir Cartagena, Kolombiya’nın eşsiz şehirlerinden bir tanesi. Karayip denizine sınır olan ve mimari yapısıyla ön plana çıkan Cartagena, sömürge zamanında İspanyol’lar tarafından kurulan ikinci şehir. Büyük bir lagunun üzerine kurulu olan şehir, mistik mimarisi ile rooftop da izlenmesi keyifli gün batımlarıyla kendisine hayran bırakan bir ambiansa sahip. Yeni şehir ve eski şehir olarak iki bölüme ayrılan Cartagena hakkında bahsettiklerim tamamiyle Eski Şehir hakkında tabi ki. Keşfetmenin hazzına doyamayacağınız 10 yer listemizide burada tamamlamış olduk. Dünya’nın diğer güzelliklerinde görüşmek üzere. 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

5
2 Yorum, 8 Paylaşım, 5 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
1
Beğendim
İlginç İlginç
0
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
3
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF