Wanderlust’ta Nasıl İyi Bir Blog Yazısı Yazılır? – 10 TAVSİYE

4 dk


12
7 Yorum, 8 Paylaşım, 12 Beğeni

Wanderlust Türkiye platformu özgür bir seyahat platformudur. Dilediğiniz gibi yazabilir, dilediğiniz zaman içerik üretebilirsiniz. Şimdiye kadar gördüğümüz klasik ve resmi üsluplardan arındırılmış doğal ve özgün bir seyahat platformu olmasını diliyoruz. Nasıl hissediyorsak öyle olduğumuz bir platform ama her şeyde olduğu gibi bir ama var. Buraya verilen emeği değersiz kılmak isteyemeyiz o yüzden bazı şeylere dikkat etmek epey faydalı olacaktır.

Yazdığınız içerikler sizi hem sitede hemde sosyal medya platformlarında öne çıkartacak. Puan kazandıkça haftanın sıralamasında yükseleceksiniz. Ayın yazarı olabilir, hatta farklı kategorilerde öne çıkabilirsiniz.

 

Nasıl İçerik Girebilirim ?

1. Siteye üye değilsen üye olman lazım. Sonra mail adresini gelen e-posta onayı ile hesabını aktif edip, şifren ile giriş yapabilirsin.

2. Daha sonra menüde ki ‘’İçerik oluştur’’ menüsüne tıkla. Burada bir kaç farklı seçenecek göreceksin.

 • Bunlar serbest yazı (genellik bunu seçiyor olacaksınız.)
 • Liste şeklide anlatım.
 • Yada test içerikleri gibi farklı formatta alternatifleriniz olacak.

3. İstediğinizi formatı seçtikten sonra açılan panelde yazılarınızı oluşturabilirsiniz. İlk başta yazınızın kapak fotoğrafını eklemeniz gerekiyor. Fotoğraf eklemek için ‘’kapak Fotoğrafı Ekle’’ tıklayıp fotoğrafı yükleyebilirsiniz.

4. Hemen altından kategoriyi seçip, etiketleri girebilirsiniz. Hemen altında yazınızın başlığı var.

 

5. İlk önce başlık belirleyip daha sonrasında ise normal yazılarınızı yazacağınız alan.

6. Eğer fotoğraf veya başka herhangi bir şey eklemek isterseniz (video, link, müzik, gift) + basmanız yeterlidir.

7. Dilerseniz taslak olarak kaydedip daha sonra devam edebilir ve paylaşabilirsiniz. Ya da hemen yayınlayabilirsiniz şuradan yayınlayabilirsiniz.

8. Onaylı yazar olmadan içerikleriniz bir süre moderatör tarafından onaylana kadar bekletilir ve yayına alınır.

 

Wanderlust’ta başarılı bir blog yazısı nasıl yazılır? – 10 TAVSİYE

 

1. Yazı yazarken iyi bir Türkçe kullanmak hoş olur. Anlattıklarınızın anlaşılması yazınızın okunurluğunu ve kazanacağınız puanı arttırır.

2. Yazacağınız konu eğer belli bir kategoriye giriyorsa mutlaka işaretlemelisiniz. Ve anlatırken konudan sapmamanız epey akıcılık katar.

3. Özgün olun, diğerleri şöyle yapmış felan diye hiç düşünmeyin, hele ki o ne dedi bu ne der… ah şöyle yazmayayım yanlış anlarlar felan hiç düşünmeyin. İçinizden geldiği gibi döktürün. Biz öyle yapıyoruz 🙂

4. Blog yazılarının temel özelliği bireysel yazılar olması ve sade anlatımının olmasıdır. Olabildiğince açık ve anlaşılır içerikler girmeye çalışın. Yazılarınıza mizah katarsanız sizin gibi düşünen insanları daha çok kendinize çekersiniz.

5. Kesinlikle tüm yazı ve içerik size ait olmalı. Başka yazılardan elbette bilgi alıp esinlenebilirsiniz ama başka yerden aynı cümleyi yazarsanız Google amca senin yazını pek sevmez. Kopyacı muamelesi görürsünüz. Sınıftan atarlar hemen.

6. Kullandığınız fotoğraflar sizin fotoğraflarınız olabilir ama Google fotoğraflardan görsel almak yine Google amcayı kızdıracaktır. Daha kolay ve iyi bir yolunu söyleyeyim hemen bu (https://pixabay.com) ve benzeri ücretsiz sitelerden stok görsel alabilirsin. Çok önemli bir şeyse mesela haber girmek istiyorsun o zaman bir taneden bir şey olmaz, hadi gözümüzü kapattık görmedik. 🙂

7. Konuyu başlıklara bölerseniz okunurluk artacağından çok sevilen bir içeriğiniz olabilir. Mesela İtalya’ya gittin ve Roma’da ki kendi tecrübelerini yazmak istiyorsun.

Başlığıda Roma Gezi Rehberi ve Tavsiyelerim yaptın diyelim.

 • Ana başlık – ROMA GEZİ REHBERİ VE TAVSİYELERİM
 • Giriş cümlelerin…
 • Alt başlık – Roma’ya ilk gidiş ve kaldığım otel
 • Kendi deneyimlerin ve uygun fotoğraflar
 • Alt başlık –  Roma’da gezilecek yerler
 • Kendi deneyimlerin ve tavsiyelerin + uygun fotoğraflar
 • Alt başlık – Roma’da yemekler
 • Yediğin yemekler ve fotoğrafları

Şeklinde uzayıp gidebilir. Ne kadar uzun ve dolu bir yazı olursa oraya gidecek kişi için o kadar faydalı olur. Ayrıca Google amca çok sevinir böyle bir yazıya.

8. Wanderlust platformunun özgün ve yenilikçi olmasını hepimiz istiyoruz. O yüzden klasik bloglarda olduğu gibi sadece rehber yazıları veya tavsiyeler olmasına gerek yok. Başında geçen herhangi bir şeyi de paylaşabilirsin. Trende tanıştığın bir çocuğun hikayesi ya da Muğla’da otostop çekerken tanıştığın bir adam. Emin ol hepimiz keyifle okuyacağız bunları.

9. Konuya dair anahtar kelimeleri daha önceden düşünürsen ve yazının içinde kullanırsan off deme o zaman keyfine. Baya başarılı bir yazı yazmış olursun. Otostop hikayende olay aslında Otostop, Muğla, Otostop macerası gibi etiketler senin etiketlerin olacak.

10. Keyif al… Eğer sen içerik üretirken eğlenirsen bunu okuyucularda hisseder.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

12
7 Yorum, 8 Paylaşım, 12 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Beğendim Beğendim
27
Beğendim
İlginç İlginç
1
İlginç
Komik Komik
0
Komik
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Efsane Efsane
0
Efsane
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Üzüldüm Üzüldüm
0
Üzüldüm

7 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Sevgili admin, acaba senede bir kaç kere yurtdışı/yurt içi seyehat eden gezgin sayılır mı ve ,katıldığımız etkinlikleri anlatan yazılar yazsak bu sizin içeriğinize uygun olur mu ?

  1. “Seyahat tutkusu” ruhunu içinde taşıyan herkes bizce gezgindir. 🙂 Dilediğiniz her konu hakkında insanlara ilham veren yazılar ve etkinlik rehberleri oluşturabilirsiniz sevgili Cansen.

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF